Jaką kartę należy mieć w czasie jakiegoś wyjazdu za granicę i w jaki sposób ją uzyskać?

Amatorskie saneczkarstwo albo łyżwiarstwo to dyscypliny sportowe o znacznym ryzyku kontuzji – co prawda nie należy zapeszać, lecz na zaczynające się ferie zimowe Narodowy Fundusz Zdrowia posiada parę wskazówek dla pacjentów.

Pierwsza wskazówka dotyczy potrzeby nagłego leczenia w przypadku chorób lub kontuzji podczas pobytu na obszarze Polski, lecz poza obszarem stałego zameldowania. Druga porada to przypomnienie: jadąc za granicę trzeba pamiętać o karcie EKUZ. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej to także bardzo istotna kwestia. Jeżeli wypoczywamy poza obszarem stałego zamieszkania w naszym kraju, posiadamy prawo zgłaszać się do dowolnej (Potrzebujesz przychodni?Zobacz – nowy dwór mazowiecki Przychodnia Życie) rodzinnej funkcjonującej na tym obszarze. Za pośrednictwem wyszukiwarki można niezwykle łatwo sprawdzić, gdzie dokładnie przyjmuje lekarz POZ w każdym zakątku Polski. Jeśli chodzi o nocną lub świąteczną opiekę zdrowia, to należy mieć świadomość tego, że tego typu rodzaj opieki jest zapewniany w godz. od 18-tej do 8-ej rano w dni powszednie i przez całą dobę w dni wolne od pracy.
NFZ

Autor: Maciej Lewandowski
Źródło: http://www.flickr.com

W wypadku nagłego nabawienia się choroby albo pogorszenia się stanu zdrowia, możemy się zgłosić po pomoc do dowolnego punktu świątecznej oraz nocnej opieki zdrowotnej. Dla przykładu tam, gdzie mamy najbliżej. Bez względu na to, w którym miejscu mieszkamy oraz do jakiego lekarza lub pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej złożyliśmy swą deklarację. Lekarz pełniący dyżury podczas świątecznej i nocnej opieki zdrowotnej mógłby udzielać pomocy w warunkach ambulatoryjnych, w domu chorego (w wypadkach uzasadnionych) oraz przez telefon.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, zatem karta EKUZ, niezwykle nam się może przydać, jeśli w czasie wyjazdu na obszarze UE zachorujemy albo będziemy musieli skorzystać z jakiejś pomocy lekarskiej. Tego typu karta EKUZ jest przez NFZ wydawana bezpłatnie oraz w wypadku korzystnego potwierdzenia praw, prawie od razu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*