Zbyt sucho lub za wilgotno w pomieszczeniu? Zakup urządzenia do nawilżania lub osuszania powietrze

Nadmierna suchość, ale też problem ze zwiększoną wilgotnością to przyczyny częstych, na pierwszy rzut oka błahych, dolegliwości. Niemniej jednak oba „stany” powodują osłabienie organizmu, który nie będzie w stanie normalnie funkcjonować. Kiedy natura nie pozwala wyrównać nadmiernej lub zbyt małej wilgotności na pomoc przychodzą mechaniczne urządzenia. Do osuszania powietrza i nadawania mu większej wilgotności.

nawilzacze-powietrza

Autor: KLIMA-TOP
Źródło: http://www.klimatop.pl
Wielka podatność na suche powietrze występuje w okresie grzewczym, czyli od późnej jesieni do wiosny. W czasie grzejących kaloryferów jesteśmy bardziej narażeni – szczególnie gdy pracujemy intensywnie i umysłowo – na nagły spadek poziomu koncentracji, suchą skórę i włosy. Niedaleka droga stąd do naładowania się stresem, spowodowanym niewydajną pracą, rozdrażnieniem itp.

Jak sprawdzić, czy poziom suchości w pomieszczeniach jest właściwy ewentualnie ile brakuje do idealnej aury, czyli neutralności? Wystarczy, że zaopatrzymy się w higrometr, czyli urządzenie mierzący stopień wilgotności powietrza. Najlepiej gdy współczynnik oscyluje pomiędzy 40 a 60 procent. Wykazy zbyt niskie lub wysokie od tych widełek (raczej chodzi o mniejsze, w naszych warunkach związane z suchością) sprawiają, że koniecznością stają się nawilżacze pokojowe.

Przemysłowe osuszanie powietrza

Autor: US CPSC
Źródło: http://www.flickr.com

Dysponujemy ofertą wielorodzajową – mamy do dyspozycji nawilżacze tradycyjne, a więc zawieszane na kaloryferach, parowe, ewaporacyjne i ultradźwiękowe. Pierwsze z nich są mechanizmami najprostszymi, najtańszymi (zerowe zużycie prądu). Ich mechanizm działania polega na pochłanianiu ciepła z kaloryfera, co przyczynia się do odparowywania i prowadzi do nawilżenia powietrza.

Zestawiając z innymi rodzajami – tradycyjne podwieszki są jednak mało efektywne.

Zainteresował Cię nasz wpis? Jeżeli tak, to śmiało sprawdź, co znajdziesz w ofercie fizjoterapia uroginekologiczna wrocław, która tyczy się pokrewnej tematyki.

Wersje parowe stanowią przeciwieństwo tradycyjnych jeśli chodzi o zużycie energii. Połączyć efektywność nawilżania z oszczędzeniem energii można posiąść po wybraniu nawilżaczy ewaporacyjnych, jak wjedź. Wyróżniają się przy tym głośnym mechanizmem przy wytwarzaniu wodnej „mgiełki”. Problem dźwięku przy nawilżaniu da się pogodzić wybierając nawilżacze ultradźwiękowe. Są one przy tym wyjątkowo energooszczędne. Ich posiadacze są zobligowani co jakiś czas wymieniać filtry, które ulegają ławtym zanieczyszczeniom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*