Chirurgia – jedna specjalizacja, wiele specjalności, mnóstwo specjalistów

Chirurgia jest dziedziną medycyny, którą wielu ludzi kojarzy z trudnymi zabiegami. Prawidłowo, bo faktycznie zajmuje się ona leczeniem operacyjnym, zatem takim, podczas którego są przerywane powłoki ciała.

chirurgia
W obrębie tej dziedziny medycyny mamy zwykle do czynienia z wysoce wyspecjalizowanymi lekarzami – neurochirurg zazwyczaj nie podejmuje się operacji mięśnia sercowego, a lekarz operujący laparoskopowo nie przeprowadza transplantacji. Jednak nie procedura chirurgiczna musi wyrokować o życiu pacjenta. Niektóre zabiegi, jak na przykład wycinanie narośli czy leczenie wrastającego paznokcia, poprawiają kondycję, jednak zwykle nie zależy od nich nasze życie.
Nie da się ukryć, że chirurgia posiada wiele rodzajów i specjalności. Przede wszystkim można ją podzielić na miękką (ogólną), która zajmuje się tkankami miękkimi (np. podczas przecięcia ropnia lub usuwania znamion) oraz twardą, zajmującą kośćmi. Chirurgia specjalizuje jednak dalej. Specjalności, takich jak neurochirurgia albo chirurgia urazowa jest bardzo wiele. Każda z nich odpowiada innej specjalizacji. Z tego powodu, jeśli operacje chirurgiczne są planowane, chory musi być zakwalifikowany do zabiegu przez odpowiednich specjalistów.
Zaginieni w sieci

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
szkolenia

Autor: Janpol
Źródło: Janpol
Lista najbardziej znanych specjalności chirurgicznych jest dość długa. Chirurgia naczyniowa zajmuje się naczyniami krwionośnymi i limfatycznymi, onkologiczna – nowotworami, urazowa, w której ramach operuje się tkanki twarde. Torakochirurg pomoże nam przy kłopotach z organami klatki piersiowej (oprócz serca, którym zajmie się kardiochirurg), a neurochirurg neurochirurg poznań w operacjach układu nerwowego. Nowe metody i nadzieje niosą ze sobą transplantologia oraz mikrochirurgia. Całkowicie oddzielną dziedziną jest chirurgia dziecięca.

A to dlatego, że dziecko nie stanowi miniaturowej wersji dorosłego i operowanie jego ciała wymaga przygotowania pediatrycznego i specjalnych umiejętności.
Powyższa lista powinna stanowić pomoc w wyborze odpowiedniego dla swoich problemów specjalisty, jednak nie musimy polegać na własnej wiedzy. Do odpowiedniego chirurga skieruje nas na pewno nasz lekarz rodzinny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*