Solidny sprzęt w góry

Jeżeli naszą pasją jest chodzenie po górach, wspinaczka także przy okazji na przykład zwiedzanie jaskiń musimy mieć fachowo dobrany sprzęt, który zapewni nam wygodę i bezpieczeństwo w czasie wyjazdów.

Każdy dobry sklep turystyczny posiada takie wyposażenie w swoich katalogach. Ostatnio, o wiele za często słyszy się w wielu serwisach informacyjnych wiadomości o ludziach, którzy tracą życie na szlakach, ponieważ wychodzą w góry bez przygotowania. To ludzka głupota najczęściej jest główną przyczyną tragicznych wydarzeń w górach.

Zdjęcie tatr

Źródło: astrojawil.pl

Bo jakże inaczej nazwać wychodzenie w wysokie góry w sportowych trampeczkach, które nie trzymają kostki i nie mają absolutnie przyczepności na skale. Albo, co zazwyczaj zauważamy w wydaniu damskim, w sandałkach. Wystarczy wtedy pojedynczy mokry kamień i wypadek gwarantowany. Przy dobrych wiatrach skręcenie lub złamanie nogi. W najgorszej sytuacji upadek w przepaść.

Czy wiesz, że podobne bardzo ekscytujące informacje są tuż obok? Kliknij i zerknij na źródło (http://www.leaderlogistics.pl/logistyka-kontraktowa/magazynowanie/), a niewątpliwie poczujesz satysfakcję.

A jak określić kogoś kto wybiera się w góry nie zabierając mapy, wchodzi na szlak nie zdając sobie sprawy dokąd prowadzi i którędy wrócić? Albo osoby, które idą na spacer do jaskini bez latarki czołowej, bez kasku i nie zdając sobie sprawy, że trzeba się tam przeciskać na leżąco przez część szlaku i korzystać z łańcuchów? Albo ci, którzy nie potrafią czytać oznaczeń szlaku? To nie są wymyślone historie i to nie są jednostkowe przypadki. Takich ludzi są tysiące. Jeśli twoją pasją są góry przyszykuj się do wyprawy odpowiednio.

Najlepiej mieć jeden solidny sklep górski. Wybierzmy ten, w którym pracują pasjonaci i specjaliści, którzy pomogą dopasować najlepiej sprzęt. Należy najpierw odwiedzić kilka miejsc, można też poczytać opinie w Internecie. Nie jest trudno trafić na takie strony, wystarczy jedynie hasło „sklep turystyczny” wpisane w wyszukiwarkę. Kiedy już podejmiemy decyzję, gdzie chcemy się zaopatrywać, musimy pomyśleć w co. Jest kilka elementów wyposażenia, bez których nawet nie wolno nam myśleć o wyprawie w góry. Warto solidnie się przygotować do wyprawy życia i nie tylko.

Pierwsza rzecz – buty. Odpowiednio dopasowane, wygodne i wysokiej klasy. Powinny być pół rozmiaru większe niż te, które wkładamy na co dzień, po wielokilometrowych wędrówkach nogi często puchną, a obuwie nie może nawet wtedy uciskać. Naturalnie buty nie mogą być zbyt luźne, bo wtedy mamy pewne skręcenie stawu na pierwszym lepszym kamieniu. Miejmy na uwadze, że nie ma butów do wszystkiego. Inne sprawdzają się latem, inne gdy chcemy wędrować po lodzie. Jeśli planujemy wędrówki zimowe pamiętajmy by kupić raki turystyczne, które dobrze będą współdziałać z naszymi butami. Gdy chcemy uprawiać wspinaczkę lodową, kupmy raki do tego stworzone. Turystyczne do wspinaczki nie będą odpowiednie.

Jeżeli mamy w planach się wspinać nie zapomnijmy o obuwiu do tego celu. Tak naprawdę, jeśli mamy buty do wspinaczki ściankowej nie musimy kupować dodatkowej pary. Jeśli te, które posiadamy są sprawdzone i dobrze czujemy w nich stopnie – to wspaniale. Dobre buty na ściankę sprawdzą się też w skałach. Oczywiście, nikt nam nie broni sprawić sobie nową parę. Może się okazać, że do wspinaczki skałkowej bardziej odpowiednie będą dla nas buty sztywniejsze, albo wręcz przeciwnie, bardziej miękkie. To wszystko zależy od upodobań. W każdym razie możemy zapoznać się z aktualną ofertą producentów. Jeśli w wyszukiwarkę wpiszemy hasło „dobre buty na ściankę 2012” na pewno znajdziemy najnowsze propozycje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*