Kto powinien poddać się badaniu o nazwie cystoskopia?

Dzisiaj można by zrobić wiele badań. Można zbadać sobie prawie wszystko. Od węzłów chłonnych przez woreczek żółciowy po nerki. Wyniki badań moglibyśmy odebrać zazwyczaj w przychodni, w której wykonywaliśmy badania.

kobieta w koszulce nocnej na łóżku

Autor: Danni Angel
Źródło: http://www.flickr.com

W uroginekologii i nefrologii możemy wykonać badanie (badania pet) pod nazwą cystoskopia. Jest to badanie, jakie opiera się na wprowadzeniu do pęcherza moczowego szczególnego przyrządu przez cewkę moczową. Skierowanie na tego typu badanie, Pacjent otrzymuje zazwyczaj od doktora urologa. Badanie to jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ale można je także zrobić prywatnie. Na tego typu badanie urolog może skierować chorego, jeżeli podejrzewa różne nieprawidłowości w obrębie dolnych dróg moczowych lub jeżeli wystąpił krwiomocz, cykliczne infekcje dróg moczowych lub jeżeli jest podejrzenie wystąpienia nowotworu pęcherza moczowego. Badanie to jest szybkim sposobem na ocenę stanu pęcherza moczowego. Badanie to jest przeprowadzane po zabiegu usunięcia rakowych zmian, które usytuowane były na narządach moczowych. Podczas operacji może być także przeprowadzona cystolitotomia, jaka polega na likwidowaniu z przewodu moczowego kamieni poprzez rozbicie ich.
Przed wykonaniem badania, urolog zlecić może wykonanie badania ogólnego krwi. Tuż przed zabiegiem należy oddać mocz, żeby pęcherz został opróżniony. Trzeba także umyć dokładnie krocze. Osoby, które posiadają stwierdzoną infekcję dróg moczowych, mogą zażyć przed zabiegiem leki antybakteryjne przepisane przez lekarza. Te osoby, u których zastosowane będzie ogólne znieczulenie, muszą być na czczo.

Badanie tego typu przypomina wizytę u ginekologa, gdyż pacjent usiąść powinien na krześle z ugiętymi kończynami dolnymi w biodrowych i kolanowych stawach. Stopy umiejscowione są na podpórkach. Wtedy cewka moczowa jest lepiej widoczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*