Co mogłyby zrobić osoby chorujące na zaburzenie plamki żółtej?

Duża część ludzi spotkała się z tego typu wadami widzenia jak glaukoma, katarakta czy też krótkowzroczność. Niestety dolegliwości, jakie mają wpływ na jakość naszego widzenia jest o wiele więcej.

patchworkowa poduszka

Autor: Suzette Pauwels
Źródło: http://www.flickr.com
Co poniektóre z nich dotyczą dokładnie wszystkich, odmienne natomiast głównie wybranych grup osób.
poradnia

Autor: Tatralandia
Źródło: Tatralandia
Pokazy medyczne

Autor: Lifescience Resources Hawaii
Źródło: http://www.flickr.com
Przykładowo zwyrodnienie plamki żółtej siatkówki oka może dotyczyć kobiet mających powyżej 50 lat. Są dwie formy tego typu zwyrodnienia: sucha i wysiękowa. W przypadku formy suchej, utrata widzenia następuje wolniej. Osoby, które chorują na tę formę zwyrodnienia, początkowo cierpią na osłabienie widzenia przy słabszym świetle. Postać ta jest wywołana obumieraniem komórek barwnikowych. Postać wysiękowa jest o wiele mniej przyjemna dla pacjentów, ponieważ prowadzi do nieuleczalnego zaniku wspomnianych komórek barwnikowych. W tym wypadku tak wyrazistość wzroku, jak i postrzeganie barw powoli się pogarsza. Poza tym pojawia się tzw. mroczek centralny.
Niestety Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej w typowy sposób nie jest wykonalne, jednak są pewne metody, jakie mogłyby zminimalizować ryzyko powstania tej przypadłości. Taka profilaktyka polega przede wszystkim na stosowaniu właściwej diety, preparatu z przykładowo borówki czy ziół (miłorząb japoński oraz wyciąg z borówki). Najnowocześniejsza metoda terapii opiera się na przeszczepieniu komórek macierzystych ze szpiku osoby chorej. W każdym wypadku jednak należy dbać o to, żeby żywność obfitowała w przeciwutleniacze.

Ten materiał jest bardzo pasjonujący, jednak bez ociągania przeczytaj też ten opublikowany tutaj (https://gabinetserenity.pl/) w innym miejscu wpis – on również jest warty uwagi.

Powinno się troszczyć o poprawny poziom cholesterolu.

Trzeba także regularnie wykonywać badania wzroku. Najważniejsze jest to, żeby się nie załamywać, gdyż niewłaściwy stan psychiczny pacjenta mógłby jeszcze bardziej pogorszyć ogólny stan zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*