Metody terapii jąkania u dorosłych

Rok temu w kinach królował film „Jak zostać królem”, który dochrapał się paru Nagród Akademii i wielkiego uznania na całym świecie. Opowiadał on historię monarchy brytyjskiego Jerzego VI, posiadającego uciążliwą wadę wymowy. Krępując się mówić przed tłumem swych poddanych, władca postanowił wynająć logopedę. terapia jąkania okazała się sukcesem i królowi udało się zwalczyć nieznośne jąkanie.

Mowa

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Logopeda z oscarowego obrazu czerpał z własnej intuicji. W czasie kilku dziesięcioleci medycyna i psychologia zrobiły duży postęp i obecnie do wyboru znajduje się wiele wariantów leczenia jąkania u dorosłych i dzieci. Zostały podzielone na trzy kategorie, przypatrzmy się im dokładnie.

Do pierwszej grupy należy analiza jąkania, czyli użycie nagrań osoby z wadą wymowy, by poznała dobrze swoją wadę i starała się ją zwalczać. Następny sposób to technika cienia, gdzie jąkający próbuje przejmować tonację wysławiania się logopedy, powtarzając po nim określone słowa. Bardziej skomplikowana jest metoda Frazera, w której lekarz ten sformułował wskazówki dla ludzi z wadą, potrafiące po jakimś czasie używania wyeliminować wadę. Ostatnią techniką z tej grupy jest technika Froeschelsa, radząca pacjentowi, by zuł w trakcie rozmowy i nie przestawał o przeżuwaniu myśleć, co ma pomóc mu bardziej skupiać się na wymowie.

Jak ochronić dłonie, stopy i usta zimą?

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Drugą kategorię rozpoczyna technika Gutzmana, czerpiąca nieco z prób oddechowych dla aktorów i piosenkarzy. Metoda Shechana zaś opiera się na odpowiednich przerwach i intonacjach trudnych słów, podobnie jaksposób Schwartza.

Inne, również bardzo interesujące szerokie opracowanie (http://www.warmuz-psychoterapia.pl/terapia-malzenska-opole/) tego zagadnienia znajdziesz tutaj. Sprawdź koniecznie a na pewno nie stracisz czasu!

Technika startu mowy kładzie nacisk na dobrym napinaniu gardła. Nieco inaczej do sprawy podchodzi technika, w której zaleca się leczonemu wyśpiewywanie zdań – wtedy wada znika.

W końcowej kategorii jest trening negatywny, czyli wielokrotne symulowanie jąkania, które po jakimś czasie pomoże je zwalczyć. leczenie jąkania może zawierać także różnego typu medykamenty uspokajające i relaksujące, ale efekt jest czasowy. Najbardziej kwestionowaną techniką jest hipnoterapia.

Co w sytuacji, gdy konieczny jest nam logopeda albo neurologopeda Anna Szerszeńska? Najłatwiej użyć internetu i wpisać do Google zdanie np. „logopeda w Warszawie” i wybrać z szerokiej listy możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*