
Logopeda z oscarowego obrazu czerpał z własnej intuicji. W czasie kilku dziesięcioleci medycyna i psychologia zrobiły duży postęp i obecnie do wyboru znajduje się wiele wariantów leczenia jąkania u dorosłych i dzieci. Zostały podzielone na trzy kategorie, przypatrzmy się im dokładnie.
Do pierwszej grupy należy analiza jąkania, czyli użycie nagrań osoby z wadą wymowy, by poznała dobrze swoją wadę i starała się ją zwalczać. Następny sposób to technika cienia, gdzie jąkający próbuje przejmować tonację wysławiania się logopedy, powtarzając po nim określone słowa. Bardziej skomplikowana jest metoda Frazera, w której lekarz ten sformułował wskazówki dla ludzi z wadą, potrafiące po jakimś czasie używania wyeliminować wadę. Ostatnią techniką z tej grupy jest technika Froeschelsa, radząca pacjentowi, by zuł w trakcie rozmowy i nie przestawał o przeżuwaniu myśleć, co ma pomóc mu bardziej skupiać się na wymowie.

Drugą kategorię rozpoczyna technika Gutzmana, czerpiąca nieco z prób oddechowych dla aktorów i piosenkarzy. Metoda Shechana zaś opiera się na odpowiednich przerwach i intonacjach trudnych słów, podobnie jaksposób Schwartza.
Inne, również bardzo interesujące szerokie opracowanie (http://www.warmuz-psychoterapia.pl/terapia-malzenska-opole/) tego zagadnienia znajdziesz tutaj. Sprawdź koniecznie a na pewno nie stracisz czasu!
Technika startu mowy kładzie nacisk na dobrym napinaniu gardła. Nieco inaczej do sprawy podchodzi technika, w której zaleca się leczonemu wyśpiewywanie zdań – wtedy wada znika.
W końcowej kategorii jest trening negatywny, czyli wielokrotne symulowanie jąkania, które po jakimś czasie pomoże je zwalczyć. leczenie jąkania może zawierać także różnego typu medykamenty uspokajające i relaksujące, ale efekt jest czasowy. Najbardziej kwestionowaną techniką jest hipnoterapia.
Co w sytuacji, gdy konieczny jest nam logopeda albo neurologopeda Anna Szerszeńska? Najłatwiej użyć internetu i wpisać do Google zdanie np. „logopeda w Warszawie” i wybrać z szerokiej listy możliwości.