Jak można sobie radzić, jeżeli u dziecka pojawią się jakieś kłopoty w rozwoju ruchowym czy neurologicznym.

Każdy rodzic zapewne marzy o tym, żeby jego dziecko urodziło się w pełni zdrowia i później nie miało żadnych kłopotów w dalszym życiu. W dużej części sytuacji faktycznie tak jest, poza zwykłymi przeziębieniami i innymi niegroźnymi chorobami maluchom nic innego, poważnego nie będzie się działo.

Jednak

mózg

Autor: NIH Image Gallery
Źródło: http://www.flickr.com

zdarzają się sytuacje, gdy pojawi się jakieś schorzenie neurologiczne, ortopedyczne czy genetyczne, które wymagać będzie pewnej opieki i rehabilitacji. Niekiedy problemy będą miały swój początek już w czasie ciąży, podczas porodu czy ujawnią się już w późniejszych latach. Jednak za każdym razem konieczne będzie odpowiednie leczenie, które w wielu przypadkach może pozwolić młodym osobom normalnie funkcjonować i niekiedy wyjść całkiem z choroby. Istotne jest przede wszystkim to, żeby leczenie (prywatny ośrodek leczenia uzależnień Dom-Rehab) takie w ogóle podjąć, ponieważ niektórzy z rodziców mogą sobie odpuścić walkę i zaczynają być pogodzeni z takim a nie innym stanem ich dzieci. Aktualnie do dyspozycji jest sporo bardzo skutecznych sposobów rehabilitacji, które wielokrotnie dużo mogły pomóc.

dziecko

Autor: iStock
Źródło: iStock

Jedną z nich jest metoda rehabilitacji bobath, stworzona już na początku lat czterdziestych dwudziestego wieku. Jej założenia to wszechstronna pomoc rozwoju we wszystkich ruchowych obszarach, przez stymulację wybranych mięśni i jednoczesne ograniczanie niepotrzebnych odruchów.

Terapia jest prowadzona takim sposobem, aby przez regularne ćwiczenia eliminować niepożądane wzorce ruchu, za to w największym stopniu utrwalać te, które są właściwe. W wielu przypadkach bardzo pomocna jest także integracja sensoryczna Warszawa. W największym skrócie jest to proces, jaki organizuje w mózgu wszystkie informacje, jakie docierają z narządów zmysłu i na ich podstawie panuje nad mięśniami i koncentracją – integracja sensoryczna Warszawa. Niektóre dzieci mają jednak mniejsze lub większe kłopoty z koordynacją ruchową czy nauką, i czasami powodem takich objawów są właśnie zaburzenia w tej materii. Terapia integracji sensorycznej za pomocą odpowiednich ćwiczeń będzie uczyć dzieci odpowiedniego reagowania na zewnętrzne i wewnętrzne bodźce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*