W jakich przypadkach należy liczyć na pomoc endokrynologa?

Współczesne tempo życia jest niestety jednym z bodźców, które mogą powodować przeróżnego typu problemy ze zdrowiem. Warto jednakże wiedzieć, że ogromna liczba dolegliwości, za które często oskarżamy przemęczenie bądź nerwy, może mieć podłoże hormonalne. Mnóstwo osób narzeka np. na nerwowość czy huśtawkę nastrojów – po szczegółowym zbadaniu przez dobrego lekarza okazuje się jednak, że te objawy powodowane są właśnie przez nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów. Nie można jednak za wszelkie problemy z przemęczeniem czy utratą wagi obwiniać tylko hormonów. Takie trudności mogą mieć mnóstwo innych przyczyn – aby jednak mieć świadomość, w jakich sytuacjach rola hormonów jest ważna, dobrze jest pamiętać o najczęściej spotykanych objawach zewnętrznych, które mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych.

usg

Autor: Steven Depolo
Źródło: http://www.flickr.com
Jednym z najbardziej popularnych problemów, które mogą być spowodowane złą pracą hormonów, jest dość szybki spadek albo wzrost masy ciała. Objaw ten można niestety przeoczyć, ponieważ wiele ludzi prowadzi niesystematyczny tryb życia i często zmienia wagę ciała, dodatkowo duże znaczenie ma w tym wypadku stres bądź pozostałe choroby, które również mogą mieć te same objawy. Można domniemywać, że hormony są przyczyną sprawczą przede wszystkim wtedy, gdy poza problemem z wagą pojawiają się inne dolegliwości, które wcześniej nas nie trapiły, takie jak wypadanie włosów, nadmierna potliwość, chwiejne nastroje, czy zwiększona drażliwość sprawdź moją stronę.

Jeżeli zaobserwujemy kilka z wymienionych objawów, wtedy odpowiednim lekarzem będzie dla nas endokrynolog, czyli specjalista badający zaburzenia funkcji gruczołów wydzielania wewnętrznego. Jednym z głównych problemów, na jakie może narażona być osoba chora, jest zazwyczaj to, że ona sama błędnie upatruje przyczynę dolegliwości nie w zaburzeniu hormonalnym, a w trudnościach natury psychicznej. Podejrzenia te są spowodowane faktem, że mnóstwo objawów może towarzyszyć zarówno chorobie hormonalnej, jak też psychicznej (jak depresja, obniżone libido, kłopoty z koncentracją, osłabienie pamięci, zbyt twardy czy zbyt płytki sen).

To fakt, że informacje pod tym linkiem są wyjątkowe, więc jeśli masz chęć uzyskać więcej danych na omawiany temat, to przejdź do treści – link jest tu.

Żeby uniknąć problemów związanych z błędnym rozpoznaniem choroby nie powinno się zwlekać, ale pójść do eksperta – fatalnym rozwiązaniem będzie odwlekanie wizyty u lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*