Jakie istnieją szkoły jogi i jak mogłyby one pomóc w życiu?

Wiele osób rozumie, że trenowanie jogi prowadzi do lepszego zapoznania samego siebie i pozwala na zachowanie dobrego zdrowia aż do późnej starości. Należałoby zatem dobrać najlepszą metodę dla siebie.

napijmy się earl grey

Autor: Eddie
Źródło: http://www.flickr.com
Joga wywodzi się z Indii, natomiast samo słowo oznacza albo „związek” albo „łączyć”. Podczas pierwszych etapów edukacji, joga była przekazywana drogą ustną od nauczycieli do uczniów, a jej podstawy zostały po raz pierwszy spisane w II w. p.n.e. Istnieje kilka szkół nauczania jogi a w najwyższym stopniu popularną jest Hathajoga. Jest to taka szkoła jogi, która jest najbliższa indyjskiej tradycji. Opiera się ona na ćwiczeniach oddechowych oraz na praktykowaniu asan skoordynowanych z oddechem. Asany są wykonywane w określonej kolejności od tych najłatwiejszych do tych najtrudniejszych. Asany te są wykonywane pod opieką trenera, natomiast seans jest zwieńczony relaksacją na leżąco. Istnieje także szkoła jogi o nazwie Sivananda. Jest to również bardzo tradycyjna szkoła, która posiada tego typu nazwę od nazwiska znakomitego nauczyciela jogi, który znacznie przyczynił się do jej promowania w latach 60-tych XX w.
Jeszcze inna szkoła (szkoła gimnastyki lublin) jogi to joga Iyengara. Ta szkoła również wzięła nazwę od nazwiska trenera yogi, który zmarł w 2014 r. Metoda ta stosuje takie akcesoria jak drewniane klocki czy linki. Jest to metoda techniczna, czasem stosowana również jako wsparcie przy leczeniu astmy albo przy kłopotach z kręgosłupem. Metoda ta koncentruje się w bardziej znaczącym stopniu na samych pozycjach, niż choćby na medytacji czy relaksacji. Istnieje także i inna szkoła jogi o nazwie joga Ashtanga. Metoda ta była stworzona w latach 40-tych w Indiach.

Polega ona na szeregu pozycji, przy trenowaniu których trzeba dostosowywać ruch i oddech. Metoda ta jest bardzo dynamiczna, a adepci takiej szkoły jogi wchodzą na coraz wyższe poziomy. Technika ta niezwykle inspiruje się gimnastyką, chociaż pozostaje osadzona w tradycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*