Jakie wyróżniamy badania słuchu oraz czy istnieją przyczyny uleczalne?

To jeden z najbardziej istotnych zmysłów osoby ludzkiej, którym się on posługuje. Bardzo często zdarza się tak, że ulega on osłabieniu. W polskim społeczeństwie istnieje takie przeświadczenie, że pogorszenie słuchu jest to normalny proces w życiu człowieka, który wynika z podeszłego wieku.
Niezwykle wiele przyczyn, gdy tracimy słuch, są to przyczyny uleczalne niezależnie od wieku.

słuch

Źródło: http://pixabay.com
Jeśli natomiast przyczyna utraty słyszenia jest nieuleczalna, wtedy można by podnieść jakość życia człowieka za pomocą dostępnych ogólnie aparatów słuchowych. Bardzo podstawowym czynnikiem w rokowaniach jest wówczas okres, który upłynął od wystąpienia czynnika uszkadzającego do czasu rozpoznania. Niezwykle ważne jest zatem, aby przeprowadzić właściwe testy, które oceniają zdolność słyszenia dźwięków. Testy, które badają słuch moglibyśmy podzielić na kilka grup. Najważniejszy podział, to podział na badanie (usg mięśnia czworogłowego kraków) obiektywne i subiektywne. Te badania różnią się od siebie zaangażowaniem pacjenta podczas prowadzenia badania. Badania subiektywne wymagają współpracy chorego, który musi mówić, gdy słyszy dany odgłos. Tego typu badanie nie może być wykorzystane u pacjentów, którzy nie są w stanie współpracować. Są to dzieci albo osoby chore psychicznie.
Podstawowym testem, który może zrobić lekarz, który podejrzewa wadę słuchu bez względu na specjalność lekarską, jest to test, który prowadzony jest przy pomocy potocznej mowy i szeptu. W takiej sytuacji lekarz staje w określonej odległości od pacjenta i stawia jemu pytania. Posługuje się w takiej sytuacji zarówno zwyczajną siłą głosu i szeptem. Odległość z jakiej pacjent może zrozumieć zapytania doktora, daje niezwykle ogólny obraz zdolności słyszenia pacjenta. Są również inne badania nieco dokładniejsze, jakimi doktor posługuje się w gabinecie.

Do tego służą tak zwane testy stroikowe. Przy nich wykorzystywane są stroiki – w muzyce nazywane są one kamertonami – przykładając je do ucha oraz czaszki chorego. Testy te są niebolesne, a dla doktora są niezwykle pomocne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*