W jaki sposób psychoterapia zmienia człowieka oraz co dzieje się w takiej sytuacji w naszej psychice?

Tak jak w życiu, w psychoterapii mamy okazję, aby zmierzyć się z prawdą albo od siebie uciekać. Taka ucieczka daje tylko chwilowe odprężenie a długotrwała ucieczka przynosi cierpienie. Nikt nie chciałby świadomie cierpieć, ale machinalnie podejmujemy takie działania, które właśnie do tego prowadzą.

terapie

Autor: Sara Neff
Źródło: http://www.flickr.com
Poznajemy różne terapie, ponieważ utraciliśmy wolność albo doszło do nas finalnie, że od długiego okresu czasu takiej wolności nie posiadamy. Na nowo chcemy stać się kowalami swojego losu. Czujemy zniewolenie, ale nie potrafimy zauważyć, co jest powodem takiego zniewolenia. Podstawowe zadanie psychologa to rozpoznawanie determinujących sił i pokazanie choremu w jaki sposób nieświadomie sam wyrządza sobie szkodę. Badania nad psychoterapią pokazują, że przeróżne psychoterapeutyczne podejścia mogą uzyskiwać podobny poziom niezawodności. Psychoterapia zmienia człowieka, a zmiany zachodzą w sposobie przeżywania świata i siebie oraz budowania relacji z pozostałym ludźmi. Również dokonuje się zmiana na poziomie zachowania afektu oraz przekonań. Prawie 80% osób, które uczestniczyły w terapii psychologicznej czuje się lepiej oraz efektywniej działają tego typu osoby niż te, które z terapii nie korzystały. Nawet laik może uznać, że psychoterapia (AŚ – psycholog sopot) budzi opór. Taki opór trudno wyjaśnić jedynie wstydem lub nieśmiałością.
ćwiczenia "brzuszki"

Autor: Rockwall TX Cuckold Couple
Źródło: http://www.flickr.com
Niechęć do zmian mogłaby się objawiać na wiele sposobów. Pacjent może nic nie mówić albo mówić o sprawach, które nie mają związku z istotnymi tematami dla niego albo zapomnieć o sesjach lub spóźniać się na nie. Zdawać by się mogło, że dowolna osoba chce uwolnić się od osowiałości, cierpienia czy też lęku. Pozbycie się takich symptomów równoznaczne jest ze zmianą własnej osobowości. To właśnie przed tym nasza psychika się broni.

Podstawowym mechanizmem naszej psychiki jest podążanie do zachowania status quo. Naszą tendencją jest forsowanie własnego zdania i chcemy samopotwierdzenia więc utwierdzenia się w poczuciu, że to co myślimy oraz robimy jest wartościowe. Brak tego typu potwierdzenia może frustrować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*