Troska zapewniana w zakładach opieki paliatywnej

Hospicjum jest miejscem o bardzo charakterystycznych funkcjach. Najważniejszym celem instytucji tego typu jest gwarantowanie opieki ludziom śmiertelnie chorym, będącym w zaawansowanym stadium choroby. Niejednokrotnie tymi schorzeniami są przykładowo nowotwory złośliwe.

Rolą takiego zakładu jest ulżenie chorym w ich cierpieniach, w jak największym stopniu ograniczenie bólu i zapewnienie godnego życia w ostatnich miesiącach. Istnieją rozmaite konkretne odmiany hospicjów, zaliczają się do nich na przykład placówki przeznaczone jedynie dla starszych ludzi, a także hospicja dziecięce. Na terenie Polski działa wiele zakładów tego rodzaju, przy czym wiele z nich funkcjonuje przy

Zbiórka pieniędzy

Autor: Howard Lake
Źródło: http://www.flickr.com

rozmaitych fundacjach katolickich czy zakonnych – w tego typu miejscach nierzadko działają zakonnice i inne osoby duchowne. Istnieje po parę placówek tego typu na każdym terenie – przykładowo pod hasłem hospicjum ze Śląska lub zobacz hospicjum Katowice można znaleźć aż kilka rozmaitych hospicjów, zarządzanych przez rozmaite organizacje.

Specyfika opieki gwarantowanej w hospicjach
Jak już było wspomniane, pracownicy zakładów opieki paliatywnej są osobami, których praca służy ulżeniu chorym i złagodzeniu ich bólu. Oczywiście inaczej przedstawiają się powinności pielęgniarki pracującej w hospicjum dziecięcym, a inaczej tej, która obcuje jedynie ze starszymi ludźmi. Każdy pacjent zresztą wymaga trochę innego typu opieki z uwagi na rodzaj choroby, na jaką cierpi i jej stadium. Zasadniczo jednak w hospicjach pracują osoby po studiach medycznych, których obowiązkiem jest rutynowa opieka ( domy opieki warszawa i okolice ) nad chorym. Ogranicza się to do tego rodzaju zadań jak przykładowo mycie, karmienie czy wyprowadzanie na spacer ludzi poruszających się na wózkach.

Dodatkowe usługi dostępne w ramach hospicjów
Nowoczesne hospicja podobnie jak inne instytucje starają się iść z duchem czasu i zapewniać swoim pacjentom jak najlepsze warunki. Wpisując w wyszukiwarkę internetową frazę opieka paliatywna w Hospicjum w Katowicach uzyskuje się dane o typach tych nowych usług. Będzie to więc przykładowo muzykoterapia, a więc leczenie z wykorzystaniem dźwięków, która to metoda jest w stanie przynieść pacjentom dużą ulgę. Oprócz tego obecnie w większej części placówek chorzy oprócz stałego kontaktu z lekarzami mają opcję otrzymania pomocy psychologicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*