Wybierz solidnego lekarza

W obecnych czasach przeżywamy paniczny lęk przed zachorowaniem na raka, a tymczasem badania statystyczne pokazują, że o wiele bardziej jesteśmy narażeni na choroby układu sercowo-naczyniowego. To właśnie ta grupa schorzeń jest najczęstszą przyczyną zgonów w kraju, a także powodem niepełnosprawności ludzi starszych. Nie powinniśmy ich ignorować! Cóż, zbyt często udajemy, ze nie zauważamy niepokojących sygnałów, nie zdając sobie sprawy, że skutki naszej lekkomyślności mogą się źle skończyć.

lekarz

Autor: Kurhan
Źródło: http://www.sxc.hu
Nawet przy wysokim ciśnieniu pacjent może nie odczuwać żadnych niepokojących objawów. Wówczas informacja o takiej na pozór zdrowej osobie przekazywana jest jako wydarzenie, gdy wystąpi u niej przykładowo udar lub zawał. Choroba ciśnieniowa jest określane mianem „cichego zabójcy”, bo z pozoru nie daje o sobie znać, a w rzeczywistości jest niczym bomba zegarowa. Na szczęście jest to choroba dosyć nietrudna do rozpoznania, a sam pacjent jest w stanie kontrolować przebieg jej leczenia, samemu dokonując pomiaru ciśnienia. Jeżeli tylko…w porę zatroszczy się o zdrowie (mail).

Podstawą jest badanie ekg, które można przeprowadzić w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu. Ten, interpretując wynik, postanawia o dalszym leczeniu czy skierowaniu do szpitala.
Z tego względu, wybór lekarza rodzinnego jest tak istotny, ponieważ spoczywa na nim wielka odpowiedzialność. To do niego zgłaszamy się z dolegliwościami, od niego oczekujemy diagnozy i jego darzymy zaufaniem. Musi posiadać rozległą wiedzę, dzięki której może nieść pomoc i małym dzieciom, i seniorom.

lekarz

Autor: Naval Surface Warriors
Źródło: http://www.flickr.com

To lekarz rodzinny przeprowadza podstawowe badania i wysyła, w razie konieczności, na dalsze – bardziej zawężone i wymagane w danym przypadku. Od jego kompetencji zależy dlatego dużo – nie tylko zdrowie, ale często również życie pacjenta.

Kandydatów na lekarza rodzinnego znajdziemy w przychodni wielu, a ogranicza nas tylko jedno – lekarz centrum zdrowia nowy dwór mazowiecki musi mieć podpisaną umowę z NFZ. Nie obowiązuje nas podział na rejony, choć dla większej ilości pacjentów jest sprawą oczywistą udanie się do tego lekarza, który urzęduje najbliżej ich miejsca zamieszkania.

Jak znaleźć najlepszego lekarza rodzinnego? Zaczerpnijmy informacji zwłaszcza u znajomych, sugerujemy się opiniami pań z rejestracji, a z całą pewnością odnajdziemy wspaniałego specjalistę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*