Co to jest soczewka toryczna i czym się różni od normalnego modelu? W jakich schorzeniach pomagają, do czego służą?

Soczewka toryczna to typ soczewki, która posiada określony, specyficzny kształt. Zwykłe soczewki posiadają powierzchnię sferyczną. Co to znaczy? Trzeba wyobrazić sobie przeciętą wzdłuż piłki do siatkówki plażowej. Soczewka toryczna natomiast to coś, co bardziej wygląda jak przecięty wzdłuż obwarzanek.

Pewnie tego rodzaju porównania zdają się dość dziwaczne, natomiast w taki sposób najłatwiej pokazać, czym się różni taki typ soczewek od modeli standardowych. Kształt soczewki torycznej sprawia, iż poziom mocy refrakcyjnej lub też mocy skupiającej soczewki są różne w przekroju pionowym i poziomym soczewki. Siła refrakcyjna może wolno zmniejszać się albo wzrastać w zależności od obszaru soczewki. Więc toryczne soczewki świetnie są w stanie zniwelować wady związane z astygmatyzmem, jakie wziąć się mogą z nieprawidłowej krzywizny rogówki albo soczewki oka.

soczewka

Źródło: www.optyk-trejnowski.pl

Takie soczewki powinny być przepisane przez doktora, jaki ma umiejętność dobrania soczewek do wzroku (rekomendujemy sprawdzić -> laserowa korekcja wzroku chorzów) konkretnego pacjenta, do dopasowania ich do określonych oczu. Jeśli kiedykolwiek stwierdzimy, iż są nam potrzebne soczewki leczące astygmatyzm albo w sytuacji innych kwestii związanych ze wzrokiem, to powinniśmy się skonsultować się z fachowcem . Dobre dopasowanie jest tym bardziej istotne w kwestii soczewek torycznych, tym bardziej, że wymagają one określonej orientacji, muszą więc pozostać na gałce ocznej w odpowiedniej pozycji. W ten sposób producenci tego rodzaju soczewek używają określonych cech ich konstrukcji, żeby zapewnić właściwe ich położenie na gałce ocznej.

Toryczne soczewki kontaktowe są dobre także do korekcji innych wad wzroku, można je zakupić w różnych trybach noszenia. Są jednodniowe soczewki toryczne, a także soczewki na dłuższe okresy czasu w różnych dostępnych opcjach. Tego typu soczewki wykonane są z tworzyw miękkich, tworzyw twardych, jak również ze sztywnych materiałów gazoprzepuszczalnych. Najwygodniejsze w noszeniu są rodzaje miękkie, natomiast musimy starannie je wybierać. Zdarza się bowiem, że soczewka źle dopasowana nie pozostanie we właściwej pozycji. Należy bezwzględnie tego pilnować, jeśli używanie takich soczewek ma być skuteczne oraz ma przynieść jakąś poprawę widzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*