Cukrzyca epidemią dwudziestego pierwszego wieku

Cukrzyca to pierwsza nie zakaźna choroba oceniona przez Światową Organizację Zdrowia za epidemię. Wedle najnowszych informacji prawie 382 mln ludzi na globie choruje na cukrzyce obu typów (badania z 14.11.2013). W naszym kraju chorych jest prawie 3 miliony obywateli, co daje mniej więcej siedem procent populacji. Tendencja owa ma na nieszczęście charakter rosnący.

Cukier

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.

Jeśli jeszcze do tego dołożyć starzenie się ludności (starsi ludzie częściej zapadają na cukrzycę) jak też coraz poważniejsze problemy z nadwagą, mamy istotnie szkopuł. O ile na cukrzycę rodzaju pierwszego nie odkryto metod prewencji, o tyle można ratować się przed zapadnięciem na typ drugi tej podstępnej choroby – . Jak w większości pozostałych schorzeń cywilizacyjnych najistotniejszą jest profilaktyka. Osoby zagrożone tą chorobą muszą regularnie mierzyć poziom cukru we krwi jak też prowadzić zdrowy tryb życia: wykonywać ćwiczenia cielesne, chociażby to miały być codzienne, 15-30 minutowe ćwiczenia ruchowe. Dobrze też zadbać o utrzymanie prawidłowej wagi, bowiem otyłość (zwłaszcza brzuszna) jest jednym z elementów aktywujących rozwój cukrzycy. Poza tym u osób chorych ćwiczenia fizyczne obniżają ilość cukru we krwi, co razem z odpowiednią dietą może zminimalizować zagrożenie wystąpienia powikłań występujących w chorobie cukrzycowej. Może to być dla przykładu retinopatia cukrzycowa leczenie której jest bardzo skomplikowane. zobacz też:

Raz do roku pamiętaj o glukozie!

Autor: Bird&Co
Źródło: Bird&Co

Naturalnie sama aktywność cielesna nie starczy. Trzeba jeszcze właściwej, zbilansowanej diety, czyli dostosowanej do wykonywanej pracy oraz aktywności fizycznej. Jadłospis ten winien być szczególnie dostatni w warzywa jak też owoce, gdyż zawierają one minerały, witaminy a także inne związki chemiczne korzystne dla naszego organizmu – także aktywizujące produkcję insuliny. Osoby po 45 roku życia muszą regularnie oznaczać sobie cukier we krwi, aby jak najszybciej wykryć początki potencjalnej choroby, co może znacznie ułatwić kurację. Cierpiący na cukrzycę winien informować o tym fakcie każdorazowo lekarzy. W szczególności istotne jest to w razie kiedy u pacjenta zaplanowane są operacje wzroku bądź inne. Brak takiej informacji może spowodować że u chorego wystąpi retinopatia cukrzycowa leczenie (zobacz leczenie kanalowe zęba pod mikroskopem kraków) jakiej może być niezwykle kłopotliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*